Widok z Góry Łysa Góra (Góry Trzecie, 526 m n.p.m.) Dowiedź się więcej na ten temat!
Łysa Góra – widok na wieś
Obszar położony w zachodniej części Beskidu Niskiego, między Przełęczą Tylicką (688 m n.p.m.) na zachodzie a Przełęczą Dukielską (500 m n.p.m.) na wschodzie.
Wchodzi w skład tzw. Pasma Magurskiego z Magurą Małastowską (814 m n.p.m.) i Magurą Wątkowską (847 m n.p.m.).
W oddali widok na Rezerwat przyrody Łysa Góra. znajdujący się na terenie miejscowości Łysa Góra i Stary Żmigród, w gminie Nowy Żmigród, w powiecie jasielskim, w województwie podkarpackim[1]. Jest to rezerwat częściowy, położony na terenie Nadleśnictwa Dukla (leśnictwo Żmigród)
Rezerwat chroni liczący 2250 m odcinek północno-wschodnich zalesionych zboczy wydłużonego pasma górskiego o nazwie Łysa Góra.
Przyroda – trochę o rezerwacie
Rezerwat to prawdziwy raj dla zwierząt dolnoreglowych Karpat! Przeważa tutaj bogata fauna leśna z typowymi mieszkańcami puszczy – w tym także drapieżnikami. Najczęstsi goście to jelenie , sarny, zające , lisy , dziki i borsuki. Przy czym, w pobliżu można dostrzec nawet wilka i niedźwiedzia brunatnego , które są pod ścisłą ochroną i wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Jeśli chodzi o mniejszych łowców, spotkać tu możesz ryjówki, rzęsorka rzeczka i zębiełka karliczka . Gryzonie są tu wszędzie – od myszek polnych po leśne i zaroślowe, a rezerwat zamieszkują też orzesznice i spora populacja popielic.
Ptaki? Jest ich tu mnóstwo! W obszarze rezerwatu latają orlik krzykliwy, jastrząb, puszczyk zwyczajny i uralski, a najliczniej występuje myszołów oraz krogulec. Radosną atmosferę dopełniają drobne ptaki śpiewające – od pokrzywnic, przez kapturki, mysikróliki, aż po zięby, pierwiosnki, rudziki i strzyżyki. Ponadto, na amatorów dzięciołów czeka wyjątkowy dzięcioł trójpalczasty, a wśród krzewów i koron drzew można natknąć się na rozmaite muchołówki, sikory i drozdy.
Podsumowując miejsce to oferuje wyjątkowe widoki na okoliczne pasma górskie i rozległe lasy. Idealne dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju oraz bliskości natury. Dlatego zapraszamy Cię do śledzenia naszych kamerek online! Polecamy Ci także, abyś udał się w to miejsce i zobaczył je na żywo!
Zobacz również:
Facebook YouTube